Opal White Glass Globe Pendant Ceiling Light
Opal White Glass Globe Pendant Ceiling Light
SKU: SKU: 156-19504 EAN:| EAN: 5060833950762
Low stock: 10 available
Couldn't load pickup availability
Couldn't load pickup availability
Delivery within 1-2 working days
15 day returns. 30 days for members. Register

Description
Product Overview
This simple yet stylish opal white glass globe pendant ceiling light is perfect for adding a touch of elegance to any room. The globe-shaped shade creates a soft, diffused light that's easy on the eyes, and the chrome finish adds a modern touch. It’s height-adjustable so you can hang it at the optimal height. Plus, it’s dimmable if used with a dimmable bulb.
Key details at a glance:
- Dimensions: 200mm (D) x 280mm (W) x 600mm (H)
- Compatible bulbs: Golf Ball
- Power: Max 40W
- Lamp holder type: E27 Edison Screw
- Adjustable suspension: Yes
Perfect for:
- Dining rooms: Creates a warm, inviting ambiance over your dining table
- Kitchens: Provides focused light over kitchen islands or breakfast bars
- Bedrooms: Adds a soft, ambient glow to your bedside
- Living rooms: Creates a focal point in your living space
For more details, see the full technical specifications on the corresponding tab.
Specifications
| Name | Opal White Glass Globe Pendant Ceiling Light D200 D250 D300 E27 Fitting |
| Model | Artisan, Esfera, Cobre, Globe, | Globe, Lantern, Modern Chandelier, Nordic, Retro, Scandinavian, Shaded, Vintage | Globe, Lantern, Nordic, Retro, Scandinavian, Shaded, Vintage |
| Product Code | 156-19504 | 156-19506 | 156-19508 | 158-19658 | 158-19660 | 158-19662 |
| Power | Max 40W |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage | 220/240V AC 50/60Hz |
| Lamp Holder Type | E27 Edison Screw (ES) |
| Lamp Holder Quantity | 1 |
| Protection Class | Class I |
| Dimmability | Dimmable if used with dimmable bulbs |
| Light Source | Bulb |
| Compatible Bulbs | Golf Ball |
| Bulbs | Bulb not included |
| IP Class | IP20 |
| Mount Type | Suspended |
| Product Dimensions (LxWxH) (DxH) | 200x280x600mm | 250x320x620mm | 350x295x580mm | 270x200x500mm | 320x250x560mm | 350x295x580mm |
| Product Length | 1605mm | 1495mm, 1555mm, 1575mm |
| Shape | Globe, Rod | Globe |
| Made Of Materials | Steel, Glass |
| Product Colour | Chrome, Opal | Antique Brass, Opal |
| Paint Type | Electroplated | Spray Painted |
| Shade Material | Glass |
| Size Of Shades | D200x200mm | D250x250mm |
| Shade Colour | Opal |
| Size Of Rose | D120x25mm |
| Suspension Type | Cable |
| Suspension Length | 650mm | 1000mm | 970mm |
| Adjustable Suspension | Yes, adjustable drop length |
| Operating Temperature (C) | -20/+45C |
| Warranty | 3 year |
| Net Weight | 1kg | 1.2kg | 1.4kg | 0.75kg | 1.02kg |
| Gross Weight | 1.4kg | 1.9kg | 2.3kg | 1.25kg | 1.7kg |
| Box Dimension (LxWxH) | 280x250x450mm | 330x300x450mm | 470x360x360mm | 370x260x260mm | 420x310x310mm |
| Box Content | 1 pc Light Fixture, User Manual, Accessories Package (2 pcs Tapping Screw, 2 pcs Expansion Plug) | 1 pc Light Fixture, User Manual, Accessories Package (2 pcs Tapping Screw, 2 pcs Expansion Plug) |
| Certifications | UKCA, CE, RoHS |
Delivery
Ghana
Greater Accra
SAME DAY DISPATCH*: Delivery within one to three working days.
The orders should be delivered by Yango Delivery or private dispatch riders.
* Orders over 1000GHS are free expect promotion items.
* Orders up to 1000GHS are 60GHS
The rest of Ghana
Delivery rest of Accra, not available for the moment...
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.