54W 5ft LED Tri-proof Batten Linear Fitting IP65 150cm
54W 5ft LED Tri-proof Batten Linear Fitting IP65 150cm
SKU: SKU: 116-033255 EAN:| EAN: 5060833953695
In stock. 534 available
Couldn't load pickup availability
Couldn't load pickup availability
Delivery within 1-2 working days
15 day returns. 30 days for members. Register

Description
Product Overview
This 5ft LED tri-proof batten is a reliable and efficient lighting solution for both indoor and outdoor use. Its robust IP65 rating makes it resistant to dust and water, so it’s well-suited for more demanding environments. You can also choose between a cool white or cool daylight colour temperature. And because it's a linear fitting, it’ll distribute light evenly across a wide area.
Key details at a glance:
- Dimensions: 1500mm (L) x 30mm (W) x 27.5mm (H)
- Compatible bulbs: Not needed. Integrated LED.
- Power: 53W
- IP rating: IP65
- Lifespan: 30,000 hours - enjoy better value for money with super-efficient LEDs
Perfect for:
- Garages: Provides bright, even illumination
- Workshops: Ideal for task lighting
- Warehouses: Illuminates large storage spaces
- Commercial spaces: Suitable for retail stores, offices, and more
For more details, see the full technical specifications on the corresponding tab.
Specifications
| Name | LED Tri-proof Batten Linear Fitting 54W IP65 150cm 5ft Cool White or Cool Daylight |
| Model | Slim Type Batten, Waterproof Batten, Built-in LED batten |
| Product Code | 116-033254 | 116-033255 |
| Power | 53W |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage | 220/240V AC 50/60Hz |
| Lamp Holder Type | Built-in LED |
| Protection Class | Class II |
| Dimmability | Non-Dimmable |
| Light Source | SMD 2835 LED |
| Led Quantity | 5P24S*3 |
| Bulbs | Integrated LED, no need additional bulb |
| Lumen | 5320lm |
| Luminous Efficacy | 100lm/W |
| Lux | 113Lux @2m |
| CRI | CRI>80 |
| CCT (Kelvin) Light Colour | 5000K Cool White | 6500K Cool Daylight |
| Flickering | Flicker-free |
| IP Class | IP65 |
| Mount Type | Surface Mount, Suspended |
| Product Length | 1500mm |
| Power Cord Length | 150mm |
| Made Of Materials | Polycarbonate |
| Product Colour | White |
| Diffuser Material | PC (Polycarbonate) |
| Diffuser Type | Opal |
| Driver Type | Constant Current Driver |
| Driver Power | 54W |
| Driver Input Voltage | 85-265 V AC 50/60Hz |
| Driver Output Current | 300mA |
| Surge Protection Level | 2kV |
| Power Factor | pf>0.5 |
| Control | On/Off |
| Operating Temperature (C) | -20/+55C |
| New Energy Rating | F |
| Energy Rating Range | A-G |
| Warranty | 2 year |
| Life Span | 30000h |
| Net Weight | 0.67kg |
| Box Dimension (LxWxH) | 156.5x30x27.5cm |
| Box Content | 1 pc Light Fixture, User Manual, 1 pc Fittings, 1 pc Terminal |
| Certifications | EMC |
Delivery
Ghana
Greater Accra
SAME DAY DISPATCH*: Delivery within one to three working days.
The orders should be delivered by Yango Delivery or private dispatch riders.
* Orders over 1000GHS are free expect promotion items.
* Orders up to 1000GHS are 60GHS
The rest of Ghana
Delivery rest of Accra, not available for the moment...
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.