Mid-century Floor Lamp Nickel Flaxen
Mid-century Floor Lamp Nickel Flaxen
Regular price
GH₵684.00
Sale price
GH₵684.00
Unit price
per
Light bulb sold separately
SKU: SKU: 130-03520 EAN:| EAN: 5056547518282
Low stock: 2 available
Couldn't load pickup availability
Mid-century Floor Lamp Nickel Flaxen
Default Title
Couldn't load pickup availability
Delivery within 1-2 working days
15 day returns. 30 days for members. Register

Description
Specifications
| Model | European, Mid-Century Modern |
| Product Code | 130-03520 |
| Power | Max 40W |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage | 85/265V AC 50/60Hz |
| Lamp Holder Type | E27 Edison Screw (ES) |
| Lamp Holder Quantity | 1 |
| Protection Class | Class I |
| Dimmability | Need to be fitted with dimmer switch(such as push on or slider dimmer switch for floor lamps) , Item does not come with dimmer switch |
| Light Source | Bulb |
| Compatible Bulbs | GLS,Golf Ball |
| Bulbs | Bulb not included |
| IP Class | IP20 |
| Mount Type | Base Standing |
| Product Dimensions (LxWxH) (DxH) | D310x1740mm |
| Product Length | 1740mm |
| Shape | Frustum, Tapered, Conical |
| Power Cord Length | 2750mm |
| Made Of Materials | Steel, Fabric |
| Product Colour | Nickel, Flaxen |
| Paint Type | Electroplated |
| Shade Material | Fabric |
| Size Of Shades | D310x260mm |
| Shade Colour | Flaxen |
| Base Size | D250xH25mm |
| Operating Temperature (C) | -20/+45C |
| Warranty | 3 year |
| Net Weight | 3.7kg |
| Gross Weight | 4.2kg |
| Box Dimension (LxWxH) | 430x345x160mm |
| Box Content | 1 pc Lamp Body , 1 pc Instruction |
| Pieces/Box | 1 |
| Certifications | UKCA, CE, RoHS |
Delivery
Ghana
Greater Accra
SAME DAY DISPATCH*: Delivery within one to three working days.
The orders should be delivered by Yango Delivery or private dispatch riders.
* Orders over 1000GHS are free expect promotion items.
* Orders up to 1000GHS are 60GHS
The rest of Ghana
Delivery rest of Accra, not available for the moment...
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.