White Globe Glass Black Rod Body Ceiling Light Modern Sputnik Tiered Nordic Kitchen Island Chandelier 10xG9 Fitting
White Globe Glass Black Rod Body Ceiling Light Modern Sputnik Tiered Nordic Kitchen Island Chandelier 10xG9 Fitting
Regular price
GH₵781.00
Sale price
GH₵781.00
Regular price
GH₵1,562.00
Unit price
per
Light bulb sold separately
SKU: SKU: 159-17544 EAN:| EAN: 5060833957921
In stock. 17 available
Couldn't load pickup availability
White Globe Glass Black Rod Body Ceiling Light Modern Sputnik Tiered Nordic Kitchen Island Chandelier 10xG9 Fitting
Default Title
Couldn't load pickup availability
Delivery within 1-2 working days
15 day returns. 30 days for members. Register

Description
Specifications
| Model | Shaded, Sputnik, Globe, Modern Chandelier, Unique, Contemporary, Kitchen Island, Hybrid, Scandinavian, Nordic |
| Product Code | 159-17544 |
| Power | Max 40W/Bulb |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage | 85/265V AC 50/60Hz |
| Lamp Holder Type | G9 Snap Fix |
| Lamp Holder Quantity | 10 |
| Protection Class | Class I |
| Dimmability | Dimmable if used with dimmable bulbs |
| Light Source | Bulb |
| Compatible Bulbs | Capsule |
| Bulbs | Bulb not included |
| IP Class | IP20 |
| Mount Type | Semi Flush |
| Product Dimensions (LxWxH) (DxH) | D1250x520mm |
| Product Length | 520mm |
| Shape | Rod, Globe |
| Made Of Materials | Steel, Glass |
| Product Colour | Gold, Black, Opal |
| Paint Type | Electroplated, Spray Painted |
| Shade Material | Glass |
| Size Of Rose | D150x25mm |
| Diffuser Material | glass |
| Diffuser Type | opal |
| Operating Temperature (C) | -20/+45C |
| Warranty | 3 year |
| Net Weight | 3.1kg |
| Gross Weight | 3.6kg |
| Box Dimension (LxWxH) | 730x200x320mm |
| Box Content | 1 pc Light Fixture, User Manual, Accessories Package (2 pcs Tapping Screw, 2 pcs Expansion Plug) |
| Pieces/Box | 1 |
| Certifications | UKCA, CE, RoHS |
Delivery
Ghana
Greater Accra
SAME DAY DISPATCH*: Delivery within one to three working days.
The orders should be delivered by Yango Delivery or private dispatch riders.
* Orders over 1000GHS are free expect promotion items.
* Orders up to 1000GHS are 60GHS
The rest of Ghana
Delivery rest of Accra, not available for the moment...
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.